Bolą Cię kolana? Może to chondromalacja
2022-11-25Wapń to nie tylko zdrowe kości
2023-03-24Niestety zdarza się i tak, że niektóre złamania kości trudniej się zrastają. Przyczyn może być wiele, ale skupmy się na efekcie, bo tego oczekuje pacjent. Czy da się przyspieszyć zrost złamanych gości? Dzięki EXOGEN i ultradźwiękom to możliwe.
Fizykoterapia jest niezwykle pomocna, aby po kontuzji szybciej wrócić do pełnej formy. Oczywiście można czekać na samoistne ozdrowienie i powrót do całkowitej sprawności. Tylko po co to wyczekiwanie na powrót do pełnej sprawności? Czy nie lepiej oddać się w ręce specjalistów fizjoterapeutów i fizykoterapeutów? Każdy rodzaj rehabilitacji jest lepszy od bierności.
W ramach fizykoterapii wykorzystuje się zjawiska fizyczne takie jak laser, światło czy prąd, aby stymulować organizm do gojenia ran, naprawy tkanek, zrastania kości. W tym ostatnim przypadku szczególnie pomocne są ultradźwięki, które wykorzystuje EXOGEN.
Jak przyspieszyć leczenie złamań?
Ultradźwiękowy system gojenia kości EXOGEN wykorzystuje fale o niskiej częstotliwości (1,5 MHz impulsową o niskim natężeniu 30 mW/cm2), aby przyspieszyć powstawanie naczyń włosowatych w obrębie złamania, następnie mineralizację tkanki chrzęstnej, tak aby ostatecznie doszło do nadbudowy i zespolenia złamanej kości.
EXOGEN zalecany jest szczególnie w sytuacji, gdy zrost jest opóźniony lub – co gorsza – w ogóle nie występuje. Oczywiście tego typu diagnozę lekarz stawia na podstawie zdjęcia RTG i wskazuje konkretne miejsce, w które należy zastosować ultradźwięki EXOGEN.
Jakie są wskazania do terapii systemem EXOGEN?
Fizykoterapia ultradźwiękowa EXOGEN sprawdza się w szczególności u pacjentów:
- z trudno gojącymi się złamaniami,
- ze złamaniami przeciążeniowymi,
- ze złamaniami, w których zastosowano stabilizację.
Jednak każdorazowo to lekarz decyduje o tym, czy u pacjenta można zastosować terapię ultradźwiękami. Przeciwskazaniami są np. złamania niestabilne czy złamania patologiczne wynikające m.in. z leczenia sterydami.
Leczenie złamania przy użyciu EXOGEN
Terapia ultradźwiękami jest bezinwazyjna, a urządzenie niewielkie (wielkością przypomina np. holter ciśnieniowy), tak więc pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas zabiegu. Jedna sesja zabiegowa trwa 20 minut, podczas której urządzenie emituje ultradźwięki o niskim natężeniu poprzez skórę, wprost do miejsca złamania.
Miejsce emisji musi być precyzyjnie oznaczone przez lekarza lub fizykoterapeutę, aby prawidłowo ustawić głowicę EXOGEN.
Ile takich zabiegów trzeba przejść, aby uzyskać zadowalający efekt? Nie da się tego jednoznacznie określić, w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna, a o liczbie impulsów ultradźwiękowych decyduje lekarz.
Fizykoterpia ultradźwiękami przy użyciu EXOGEN to innowacyjna i nowoczesna ortopedia i rehabilitacja. Badania pokazują, że urządzenie przyspiesza zrost kości nawet o 30%. Pacjent otrzymuje bezpieczną i sprawdzoną terapię, która przyspiesza jego powrót do zdrowia i do normalnego funkcjonowania jak przed kontuzją.