logo_nowelogo_nowelogo_nowelogo_nowe
  • Home
  • O nas
  • Oferta
  • Zespół
  • Cennik
  • Kontakt
  • Aktualności
ZAREZERWUJ WIZYTĘ
✕
jak uniknac kontuzji
Jak uniknąć kontuzji
2023-04-27
jak zaczac biegac
Jak bezpiecznie zacząć przygodę z bieganiem
2023-05-24

Czy nadciśnienie tętnicze wpływa na kości

nadciśnienie-tętnicze-a-osteoporoza

Nadciśnienie tętnicze jest uważane za chorobę cywilizacyjną, ponieważ jej występowanie jest związane z niezdrowym stylem życia, który charakteryzuje wiele społeczeństw współczesnych. Wraz ze wzrostem urbanizacji i zmianami stylu życia w kierunku bardziej siedzącego, choroby związane z nadciśnieniem tętniczym stały się coraz bardziej powszechne. Z nadciśnieniem wiążą się między innym cukrzyca czy niewydolność nerek. A czy nadciśnienie wpływa również na kości? Czy wraz z nadciśnieniem pojawia się/zwiększa się ryzyko osteoporozy?

Przyczyny nadciśnienia tętniczego są złożone i obejmują wiele czynników, takich jak brak aktywności fizycznej (a co za tym idzie otyłość), niewłaściwa dieta (szczególnie bogata w sól i tłuszcze), nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. Czynnikiem ryzyka może być również stres związany z pracą i codziennym życiem.

Jakie ciśnienie tętnicze jest prawidłowe?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, jak również wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.

Wyróżnia się 3 stopnie nadciśnienia tętniczego:

  • pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg

  • drugi od 160/100 mm Hg

  • trzeci jest powyżej 180/110 mm Hg.

Czym jest osteoporoza?

Cichy złodziej kości, czyli osteoporoza.  To choroba, która powoduje osłabienie kości, a tym samym zwiększa ryzyko złamań. Do głównych czynników ryzyka należą m.in.:

  1. Płeć i wiek — kobiety (zwłaszcza po menopauzie) są bardziej narażone na osteoporozę niż mężczyźni. Zwiększone ryzyko choroby występuje też u osób starszych.

  2. Niedobór witaminy D i wapnia — witamina D i wapń są niezbędne do utrzymania zdrowych kości. Ubytek tych składników odżywczych może zwiększyć ryzyko osteoporozy, a nieprawidłowa dieta wpływa na niedobór mikro- i makroelementów.

  3. Genetyka — istnieje silny związek między osteoporozą a historią chorób kości w rodzinie.

  4. Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu – i tytoń, i alkohol mogą osłabiać kości, a tym samym prowadzić do rozwoju choroby.

  5. Niski poziom aktywności fizycznej i otyłość — brak ruchu może prowadzić do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka osteoporozy.

Gdy spojrzymy na czynniki ryzyka nadciśnienia i osteoporozy, to w oczy rzuca się pewien „zbiór wspólny”. Wobec tego powstaje pytanie...

Czy nadciśnienie tętnicze wiąże się z osteoporozą?

Nadciśnienie tętnicze samo w sobie nie osłabia bezpośrednio kości. ALE! Wysokie ciśnienie krwi wpływa na układ naczyniowy, w tym na krążenie krwi w kościach, co może wpłynąć na ich zdrowie i gęstość.

Nadciśnienie tętnicze często jest związane z otyłością, która z kolei zwiększa ryzyko osteoporozy. Otyłość powoduje obciążenie stawów, co może prowadzić do ich uszkodzeń i zwiększać ryzyko złamań kości. Ponadto otyłość może prowadzić do zwiększonej produkcji cytokin zapalnych, które z kolei mogą zwiększać procesy resorpcji kości.

Zaburzenia krążenia krwi w kościach mogą prowadzić do osłabienia kości, ponieważ potrzebują one odpowiedniego ukrwienia, aby dostarczać składniki odżywcze i minerały, które są niezbędne do ich wzrostu i regeneracji. Niedobór składników odżywczych i minerałów może prowadzić do osłabienia kości, a tym samym do zwiększenia ryzyka osteoporozy.

Ponadto niektóre leki przeciwnadciśnieniowe mogą zwiększać wydalanie wapnia z organizmu, co może prowadzić do osłabienia kości.

Dbaj o układ sercowo-naczyniowy i o układ kostny

Chcesz mieć zdrowe kości i zdrowe serce – zadbaj o zdrowy styl życia! Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, niskotłuszczowe źródła białka i niską zawartość sodu pomogą obniżyć ciśnienie krwi i dostarczą do organizmu niezbędne witaminy i składniki odżywcze, w tym witaminę D i wapń – tak ważne dla zdrowych kości. 

Ogranicz spożycie alkoholu i bezwzględnie rzuć palenie papierosów! Po co się truć, skoro twoje serce i twoje kości tylko na tym cierpią.

No i chyba najważniejsze – rusz się! Regularna aktywność fizyczna może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać zdrowe serce oraz wzmocni układ kostny. Tylko pamiętaj, aby robić to z głową. Jeśli masz dużą nadwagę lub otyłość, nie bierz się od razu za bieg na 5 km. Najpierw wzmocnij swój organizm, a najlepiej skonsultuj się z kardiologiem oraz ortopedą, którzy podpowiedzą, jaki zakres aktywności będzie dla ciebie bezpieczny. W przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji i zamiast polepszyć swoje zdrowie, tylko je pogorszysz.

Może ci się spodobać:

  • nadciśnienie-tętnicze-a-osteoporoza
    2023-05-18

    Czy nadciśnienie tętnicze wpływa na kości


    Czytaj więcej
  • jak zaczac biegac
    2023-05-24

    Jak bezpiecznie zacząć przygodę z bieganiem


    Czytaj więcej
  • 2022-11-25

    Bolą Cię kolana? Może to chondromalacja


    Czytaj więcej
Share
®SPORTO 2023 Przychodnia Ortopedyczna Łodź;
ZAREZERWUJ WIZYTĘ
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}