Jak bezpiecznie zacząć przygodę z bieganiem
2023-05-24Łokieć tenisisty – objawy, leczenie i ćwiczenia
2023-07-02
Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Grają w nią dzieciaki na podwórku, grają dorośli po pracy. Piłka nożna to mieszanka zespołowości i indywidualnych umiejętności, wymaga dobrej kondycji fizycznej, motoryki, szybkości, zwinności i techniki. Niestety, ryzyko kontuzji jest nieodłączną częścią tego sportu, bo co by nie mówić, to sport kontaktowy. Może nie tak jak boks czy rugby, ale jednak starcia jeden na jeden mogą skończyć się urazem.
Kontuzja, która zmienia wszystko
Kontuzje w piłce nożnej mogą występować zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim. Niejedna kariera piłkarska zawisła na przysłowiowym włosku z powodu kontuzji. Starsi pewnie pamiętają historię Włodzimierza Lubańskiego, fenomenalnego polskiego piłkarza z lat 70. XX wieku, którego sprowadzenie do siebie sondował sam Real Madryt! Jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby nie faul Roya McFarlanda w meczu Polska-Anglia? Lubański doznał kontuzji stawu kolanowego, która wykluczyła go z gry na dwa lata! Fakt, wówczas nie było takich możliwości leczenia czy rehabilitacji, ale „waga” kontuzji była naprawdę ciężka.
Dzisiaj lekarze ortopedzi pewnie wiedzieliby, jak zorganizować cały proces leczenia i powrotu do zdrowia lepiej i szybciej. Przez ten czas rozwinęła się m.in. diagnostyka obrazowa (radiologia), a nowoczesne technologie takiej jak np. terapia MBST przyspieszają dojście do pełnej sprawności.
Piłkarzy, którym kontuzje zrujnowały karierę (na różnym jej etapie), można wymieniać i wymieniać, wspomnieć wystarczy m.in. złote dziecko angielskiej piłki Michaela Owena (zerwane więzadła krzyżowe w prawym kolanie) czy niemieckiego pomocnika Sebastiana Deislera (cały ciąg kontuzji, które skończyły się depresją i porzuceniem piłki).
Typowe kontuzje u piłkarzy
W takim razie, na co powinni uważać piłkarze – ci profesjonalni i ci, którzy grają amatorsko?
Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego (czyli potocznie skręcenie kostki) jest jedną z najczęstszych kontuzji w piłce nożnej. Zwykle występuje w wyniku nagłego zwrotu (zmiana kierunku biegu) lub nieprawidłowego ustawienia stopy. Skręcenie stawu skokowego może prowadzić do uszkodzenia więzadeł. W niektórych przypadkach może być konieczne unieruchomienie nogi (gips, orteza), a później rehabilitacja.
Kontuzje więzadeł krzyżowych
Więzadła krzyżowe znajdujące się w kolanie są często narażone na uszkodzenia w wyniku gwałtownego zatrzymania lub zmiany kierunku ruchu. Kontuzje więzadeł krzyżowych zazwyczaj są bardzo bolesne i w niektórych przypadkach konieczna jest operacja rekonstrukcji więzadeł. To zdecydowanie jeden z najcięższych urazów piłkarskich.
Naderwanie mięśni
Naderwanie mięśni, zwłaszcza mięśni udowych, jest powszechną kontuzją u piłkarzy. Wynika to z dużego obciążenia mięśni podczas sprintów, nagłych zmian kierunku i uderzeń piłki. Naderwanie mięśni może prowadzić do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchomości. W celu leczenia takiej kontuzji konieczna jest rehabilitacja, a czasem nawet chirurgiczna interwencja.
Zwichnięcie stawu barkowego
Zwichnięcie stawu barkowego to częsta kontuzja występująca w wyniku upadku na wyciągniętą rękę lub bezpośredniego kontaktu i uderzenia w bark (np. przy walce o górne piłki). Zwichnięcie stawu barkowego powoduje silny ból, obrzęk i niemożność ruchu ramienia. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu „poprawnego ustawienia kości”.
Urazy ścięgien
Piłkarze są narażeni na kontuzje ścięgien, przede wszystkim naderwanie ścięgna Achillesa lub zerwanie ścięgna pachwinowego. Te kontuzje mogą być bolesne i powodować znaczne ograniczenie ruchomości. Leczenie wymaga czasu i rehabilitacji, a w niektórych przypadkach może być konieczna operacja, by wrócić do pełnej sprawności.
Złamania kości
Złamania kości, zwłaszcza kości w kończynach dolnych, mogą wystąpić w wyniku kontaktu z innym zawodnikiem lub niewłaściwego lądowania po skoku. Złamania kości wymagają natychmiastowej opieki medycznej i często prowadzą do długiego okresu rekonwalescencji.
Oczywiście, ta niechlubna lista to tylko niektóre kontuzje; naciągnięcia mięśni, urazy głowy, uszkodzona łąkotka mogą przytrafić się równie często.
Urazy w piłce nożnej są nieuniknione, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia poprzez odpowiednie przygotowanie i ostrożność. Truizmem jest wspominać o obowiązkowej rozgrzewce przed rozpoczęciem meczu. Piłkarze – amatorzy i zawodowcy – powinni być świadomi kontuzji, jakie mogą się przytrafić i wiedzieć, jak im zapobiegać.
A my wszystkim tym, którzy lubią pokopać piłkę, życzmy, aby kontuzje was omijały.