Polscy Siatkarze Mistrzami Europy
2023-09-23Co to jest osteoporoza i jakie są jej przyczyny?
2023-10-04Czy wyczuwasz niewielki, bolesny guzek pod skórą? To może być torbiel. Torbiele (cysty) są dość powszechnymi, zwykle nienowotworowymi zmianami, które mogą występować w różnych częściach ciała. Czym jest torbiel, jakie są jej przyczyny, objawy i możliwości leczenia? I najważniejsze – czy jest się czego bać?
Pewnie każda osoba, która odkryje na swoim ciele jakąś dziwną narośl, której wcześniej nie było, zachodzi w głowę, co to może być. Czy to nowotwór – taka myśl paraliżuje, prawda? A może to po prostu zwykła narośl? Gorzej, gdy takie zmiany dzieją się we wnętrzu organizmu i dają o sobie znać dopiero z czasem, gdy zaczynają uciskać jakiś narząd i wywołują dolegliwości bólowe.
Zasada najważniejsza – zachowaj spokój i zwróć się o fachową pomoc do lekarza. Nie diagnozuj się sam na podstawie internetowych artykułów. Tak, tak, dobrze widzisz. Nawet ten artykuł o torbielach, który właśnie czytasz, ma być czysto informacyjny, a NIE diagnostyczny. Od leczenia są przychodnie, szpitale i lekarze, a nie internetowe fora.
Czym jest torbiel
Torbiel (cysta) jest „pęcherzykiem”, „woreczkiem” wypełnionym płynem lub galaretowatą masą, która może pojawić się w organizmie w różnych częściach ciała m.in. w głowie, w obrębie narządów miąższowych (nerki, wątroba), ale także w okolicach ścięgien i stawów (np. torbiel Bakera).
Cysta może mieć różny rozmiar i kształt, choć zwykle ma regularną, kulistą postać, a podczas badania obrazowego wyraźnie „odcina się” od pozostałych tkanek.
Tak jak wspomnieliśmy, torbiele mogą występować praktycznie wszędzie w organizmie – zarówno tuż pod powierzchnią skóry, jak i głęboko wewnątrz ciała. Najczęstsze miejsca, w których mogą się pojawić, to skóra głowy, twarz, szyja, plecy, pachy, piersi, jajniki, jądra, wątroba, nerki i trzustka. Każdy obszar może mieć swoje specyficzne przyczyny i objawy torbieli, dlatego tak ważna jest diagnostyka, aby ustalić, jakie czynniki spowodowały powstawanie cysty.
Skąd się biorą torbiele w organizmie – przyczyny powstawania
Torbiele mogą być związane z różnymi warunkami takimi jak na przykład:
- Infekcje: Niektóre torbiele mogą powstawać w wyniku infekcji, które prowadzą do tworzenia się cyst wypełnionych płynem. Przykładem może być ropień skóry, który jest zmianą wypełnioną ropą.
- Blokady gruczołów: Czasami torbiele powstają w wyniku blokady gruczołów, które prowadzą do gromadzenia się płynu wewnątrz cysty. Przykładem może być torbiel łojotokowa, która rozwija się, gdy gruczoły łojowe są zaczopowane.
- Hormony: Zmiany hormonalne w organizmie również mogą prowadzić do powstawania torbieli. Przykładem może być torbiel jajnika, która jest związana z cyklem miesiączkowym i wydzielaniem hormonów.
- Urazy i przeciążenia: Czasami urazy mogą uszkodzić tkanki wewnętrzne, co może doprowadzić do nagromadzenia płynu i utworzenia się cysty jako reakcji na uszkodzenie.
Oczywiście to nie wszystkie przyczyny tworzenia się torbieli w organizmie. Niektóre zmiany mają swoje podłoże genetyczne albo są uwarunkowane anatomicznie.
Pomimo że większość torbieli jest niezłośliwa, zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny i diagnozy. To lekarz, w zależności od miejsca występowania cysty czy charakteru zmiany, podejmuje decyzję, czy są potrzebne dodatkowe badania histopatologiczne.
Objawy torbieli
Co do zasady sama torbiel nie boli, więc tak naprawdę trudno ją wykryć, chyba że powstanie tuż pod skórą. Oznacza to, że objawy torbieli mogą się różnić w zależności od ich lokalizacji i rozmiaru.
Zwykle cysta nie daje o sobie znać, dopóki nie będzie wyczuwalna pod skórą (torbiele skórne) albo nie zacznie „oddziaływać” na organ, przy którym jest umiejscowiona. Oto kilka powszechnych objawów, które mogą towarzyszyć torbielom:
- Guzek: Jednym z najczęstszych objawów torbieli jest wyczuwalny guzek pod skórą. Może być to bolesne lub bezbolesne, w zależności od rodzaju torbieli i jej rozmiaru.
- Ból: Torbiele mogą powodować ból, zwłaszcza gdy rosną i uciskają okoliczne tkanki. Ból może być łagodny lub intensywny, a czasami może promieniować do innych części ciała.
- Zmiany w wyglądzie, obrzęk: Torbiele mogą wpływać także na wygląd skóry, powodując jej zaczerwienienie, obrzęk lub nierówności (gdy gołym okiem widać podskórne guzy).
Diagnoza – ocena zmian przez lekarza
Tak jak wspomnieliśmy, od diagnozowania chorób jest lekarz, a nie strona internetowa. Gdy na podstawie tego artykułu stwierdzisz, że masz/możesz mieć torbiel, zwróć się z tym do specjalisty.
Aby zdiagnozować torbiel, lekarz przeprowadza przede wszystkim badanie fizykalne – ocenia zmianę (o ile „jest dostępna” pod skórą), bada jej rozmiar, kształt i wrażliwość; weryfikuje także występowanie obrzęku i to, czy ucisk torbieli wywołuje ból. W czasie wywiadu lekarskiego analizuje historię medyczną (np. niedawne urazy, zabiegi itp).
Lekarz może także wykonać lub zlecić diagnostykę obrazową (np. badanie USG). Badania te pozwalają na dokładniejsze zobrazowanie torbieli i ocenę jej cech. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić również badania laboratoryjne, takie jak badania krwi czy punkcję i zbadanie płynu z torbieli. Mogą one dostarczyć dodatkowych informacji na temat cysty i pomóc w diagnozie.
Jak leczy się torbiele
Leczenie torbieli zależy od jej rodzaju, rozmiaru, lokalizacji i objawów. W przypadku torbieli, które są małe, niepowodujące objawów i są niezłośliwe, lekarz może zalecić jedynie regularną obserwację. W takich przypadkach cysty mogą się zmniejszać i docelowo samoistnie wchłonąć.
W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki w celu zmniejszenia objawów towarzyszących torbieli, takich jak ból czy obrzęk. Mogą to być leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także leki hormonalne (gdy wiąże się to z charakterem zmiany).
Czasami, gdy torbiel jest duża, powoduje silne objawy lub jest podejrzana o złośliwość, może być konieczne chirurgiczne usunięcie torbieli. Podczas drenażu torbieli (aspiracji cysty) lekarz usuwa płyn z torbieli za pomocą igły i/lub cewnika. Może to być wykonywane szczególnie w przypadku torbieli wypełnionych płynem lub ropą. Gdy torbiel umiejscowiona jest głęboko w obrębie ciała, wykorzystuje się dodatkowo obrazowanie radiologiczne, by precyzyjnie wprowadzić igłę w obręb zmiany.
Lekarz może także zdecydować się na całkowite, chirurgiczne usunięcie torbieli. Może to być wykonane za pomocą małego nacięcia skóry lub za pomocą laparoskopii.
Torbieli nie trzeba się więc bać, ale nie można ich także lekceważyć. Te patologiczne zmiany mogą przeminąć bezobjawowo albo z czasem rozwinąć się w guz, który uciska narządy wewnętrzne. Dlatego zawsze należy skorzystać z pomocy lekarskiej, aby to specjalista np. ginekolog, dermatolog czy ortopeda, ocenił zmianę w obrębie ciała. Pamiętaj, o poradę zwróć się do lekarza, nie bazuj na informacjach zasłyszanych czy wyczytanych w niesprawdzonych źródłach.