Dna moczanowa – objawy i leczenie
2024-03-22Przygotowania do wyprawy rowerowej
2024-04-24Każdego dnia coś dźwigamy, coś podnosimy. Zgrzewka wody, ciężkie zakupy, krzesło. Pewnie co jakiś czas każdemu przytrafia się też podnoszenie czegoś cięższego – walizki, pudła wypełnionego po brzegi bibelotami albo książkami... W sumie to bez znaczenia, jaki to przedmiot – ciężar to ciężar. Jeden niewłaściwy ruch i ból przeszywa plecy. Co robić, by nie narażać się na takie kontuzje? Czy istnieją zasady bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów?
Niewłaściwe obchodzenie się z ciężarami często prowadzi do urazów pleców, jeśli zabieramy się za ich podnoszenie w niewłaściwy sposób. A niestety, jest to dość powszechny problemem zarówno w domowym środowisku, jak i w miejscu pracy. Takie urazy nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale mogą również prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.
Do dźwigania ciężkich przedmiotów i ich przenoszenia trzeba mieć nie tylko siłę, ale przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji pleców.
Zasady bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów
Prawidłowe obchodzenie się z ciężkimi przedmiotami obejmuje kilka kroków, które należy wykonać, aby uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni pleców i kręgosłupa.
Po pierwsze, choć wydaje się to oczywiste – musisz realnie ocenić ciężar i swoje możliwości. Koniec z szalonym i nierozważnym „Dam radę!”. Taka ułańska fantazja może skończyć się nie tylko bólem kręgosłupa, ale poważniejszą kontuzją, w tym dyskopatią, czyli uszkodzeniem lub przemieszczaniem krążka międzykręgowego.
Kluczowa jest rzetelna ocena wagi przedmiot, ale też zastanowienie się, skąd i dokąd trzeba przenieść ciężar. Dźwigając ciężkie pudło, nie chcesz bowiem „utknąć” na środku pokoju, ani tym bardziej potknąć się o jakąś przeszkodę. Planowanie „trasy” to wbrew pozorom bardzo ważny element przygotowania. Nie tylko wykluczasz ryzyko potknięcia, ale także minimalizujesz obroty ciała, a jedną z najczęstszych przyczyn urazów są właśnie skręty tułowia podczas podnoszenia ciężarów.
Dbaj o kręgosłup – prawidłowe podnoszenie i dźwiganie
Zapamiętaj dwie rzeczy! Pierwsza zasada – prawidłowa postawa może uchronić cię przed urazem. Druga – dźwigają mięśnie brzucha, pośladków i nóg, nie plecy.
Zatem jaka postawa jest bezpieczna dla kręgosłupa? Stań blisko przedmiotu, w rozkroku, z nogami rozstawionymi na szerokość ramion. Zegnij kolana, trzymaj plecy prosto – nie zginaj się w pasie, masz się pochylić, a nie schylić! Taka pozycja zapewnia, że większość pracy wykonują mięśnie nóg, które są silniejsze i bardziej wytrzymałe, znacznie redukując obciążenie pleców.
Mocno chwyć przedmiot i podnieś go, stopniowo prostując kolana. Przedmiot należy trzymać jak najbliżej ciała przez cały czas podnoszenia/przenoszenia, co minimalizuje efekt dźwigni przeciwko kręgosłupowi i zmniejsza ryzyko urazu pleców. Unikaj skręcania! Jeśli chcesz się obrócić wraz z ciężarem, przesuwaj stopy, zamiast kręcić tułowiem.
Zapamiętaj!
- Unikaj szarpnięć
- Unikaj schylania
- Unikaj równoczesnego obracania się i podnoszenia
Urazy, które są wynikiem nieprawidłowego podnoszenia ciężarów
Najczęstsze urazy pleców to naciągnięcia mięśni (szczególnie w odcinku lędźwiowym), przepukliny dysków, a nawet złamania kompresyjne kręgów. Często są one spowodowane niewłaściwą techniką podnoszenia lub nadmiernym wysiłkiem. Ich objawy mogą się różnić: od łagodnego do ciężkiego bólu czy ograniczonej ruchomości. O kontuzji może świadczyć też mrowienie czy drętwienie np. kończyn dolnych.
Aby zapobiegać urazom pleców, należy konsekwentnie stosować opisane wyżej techniki dźwigania ciężkich rzeczy. Zupełnie inną sprawą (lecz niemniej ważną!) jest wzmacnianie mięśni pleców, miednicy czy brzucha, które są jak gorset dla kręgosłupa, stabilizują go, zapewniają równowagę i siłę. Bo nasze kręgi narażone są na przeciążenia nie tylko w czasie dźwigania różnych przedmiotów, ale także z powodu siedzącego trybu życia.
Dbaj o swój kręgosłup, o swoje mięśnie brzucha i pleców. Nie walcz z ciężarem – nie musisz nikomu udowadniać, jak silny jesteś. Lepiej poprosić kogoś o pomoc albo przesunąć pakunek po ziemi niż później cierpieć. A jeśli już musisz coś podnieść, staraj się nie nadwyrężać pleców. Wykorzystaj siłę nóg, barków – w ten sposób oszczędzamy kręgosłup.