Kolana szpotawe i kolana koślawe – czym są wady kolan
2024-01-24Kolano kinomana – objawy i leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego
2024-02-29Postanowienia noworoczne – ile ich już miałeś w życiu? Z nowym rokiem pewnie każdy z nas coś sobie obiecuje – będę się lepiej odżywiać, zacznę ćwiczyć, przebadam się kompleksowo u lekarza, rzucę palenie... Niestety, zwykle jest tak, że jesteśmy w stanie wytrwać w postanowieniu kilkanaście dni. A przecież ta potrzeba wewnętrznego zobowiązania z czegoś się wzięła. Gdybyś nie czuł konieczności, nie planowałbyś, że pora pójść do lekarza, prawda?
Noworoczne postanowienia to takie obietnice, które ludzie składają samym sobie, aby od pierwszego dnia nowego roku zacząć coś dobrego lub przestać robić coś złego. Zobowiązania te są często postrzegane jako sposób na rozwój osobisty, wprowadzenie pozytywnych zmian lub osiągnięcie konkretnych celów. Lista postanowień noworocznych może być naprawdę długa – warto więc zastanowić się, które z nich są cenne, podzielić je wg „ważności” i wyznaczyć priorytety. Niestety, nawet zapisanie listy i przyczepienie jej w widocznym miejscu w pracy czy w domu, nie jest gwarancją sukcesu.
Czy można wytrwać w noworocznych postanowieniach?
Pomimo optymistycznych i szczytnych intencji stojących za postanowieniami noworocznymi, na przestrzeni lat pewnie zauważyłeś trend: wyjątkowo wysoka porażka w ich dotrzymaniu. Badania wskazują, że choć wiele osób z entuzjazmem stawia sobie cele na początku roku, tylko niewielki procent (mówi się, że od 8% do 20%) osiąga pożądane rezultaty. Ten niechlubny fenomen można przypisać kilku czynnikom.
Przedwczesna rezygnacja z wygórowanych oczekiwań
Wiele osób zaczyna rok z wysokim poziomem motywacji i zaangażowania. Jednak ten początkowy entuzjazm szybko słabnie, a większość rezygnuje ze swoich celów w ciągu pierwszych kilku miesięcy, a czasem nawet tygodni roku. Jednym z głównych powodów porażki jest wyznaczanie sobie nierealistycznych lub zbyt ambitnych celów. Kiedy cele są nieosiągalne lub zbyt ogólne, stają się trudne do zrealizowania, co prowadzi właśnie do rozczarowania i rezygnacji.
Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka
Zmiana długotrwałych nawyków lub wykształcenie nowych często okazuje się trudniejsze niż przewidywano. Nie doceniamy czasu, wysiłku i konsekwencji, jakie są potrzebna do wdrożenia prawdziwej zmiany w życiu. Optymistyczne podejście to nic złego, ale nierealistyczny hurraoptymizm prowadzi do frustracji i ostatecznego odejścia od postanowień. Chwała tym, którzy rzucili palenie czy picie alkoholu „od ręki”, którzy odstawili niezdrowe jedzenie i do niego nie wrócili. Niestety, zdecydowana większość z nas przegrywa ze swoimi nawykami.
Wiele osób w dużym stopniu polega wyłącznie na sile woli, aby wprowadzić zmiany i pomija potrzebę praktycznych rozwiązań (np. wyrzucenie kieliszków) czy wspierającego środowiska (np. wszyscy domownicy rezygnują ze słonych przekąsek). Sama siła woli często okazuje się niewystarczająca do utrzymania noworocznych zobowiązań.
Czy naprawdę chcemy to zmienić?
Zdarza się, że nasze postanowienia wynikają z trendów społecznych lub presji, a nie z osobistego przekonania. Kiedy motywacja nie jest mocno zakorzeniona w osobistych wartościach lub pragnieniach, jest bardziej prawdopodobne, że zawiedziesz. Czy chęć nauczenia się jakiegoś egzotycznego języka obcego to faktyczna potrzeba, czy może swego rodzaju fanaberia?
Choć wspomnieliśmy, że sama silna wola to często zbyt mało, to jednak „głowa” jest punktem wyjścia. Strach przed porażką, brak wiary w siebie, czy nieumiejętność radzenia sobie z drobnymi przeszkodami, mogą znacząco utrudniać postępy, a jedna porażka lub przeszkoda czasami prowadzi do całkowitego porzucenia celu.
Dostrzeganie małych sukcesów jest jak motor napędzający do działania, a niestety szczególnie w przypadku celów związanych ze zdrowiem, kondycją fizyczną lub zdobywaniem nowych umiejętności, postępy mogą być wolne i stopniowe, a przez to niedostrzegalne. I tu pojawia się pułapka niecierpliwości, która prowadzi do rozczarowania i ostatecznego porzucenia noworocznego postanowienia.
Czy warto robić noworoczne postanowienia?
Czy zatem jest sens robić postanowienia? Schudnę! Zacznę ćwiczyć! Zadbam o siebie! Pomysłów na postanowienia noworoczne może być dziesiątki. Jednak pośród celów na nowy rok są takie, których kategorycznie nie możesz porzucić, którym musisz być wierny do końca!
My zachęcamy, żeby TWOIM CELEM stało się jedno hasło. Jedno! To przecież tak niewiele, więc na pewno dasz radę.
Niech Twój plan na nowy rok brzmi: BĘDĘ ZDROWSZY.
Zdrowy Ja – postanowienie, które zaprocentuje w przyszłości
Wciąż zajęty grafik: praca, zakupy, dziecko, praca, ulubiony serial, gotowanie, zakupy... i tak w kółko. W tej gonitwie wiele osób zapomina o tym, że zdrowie jest ważniejsze niż kolejny odcinek filmu czy kolejna promocja w sklepie z ciuchami. Niestety, z problemami zdrowotnymi jest często tak, że im później są wykryte, tym trudniej je wyleczyć. Niestety, wiele osób obawia się, że wizyta u lekarza może doprowadzić do odkrycia poważnej choroby. Ten strach przed złymi wiadomościami może skłonić ich nawet do całkowitego unikania konsultacji medycznych. Ale skoro raz w roku robisz przegląd auta, to dlaczego nie zrobisz takiego przeglądu samemu sobie?!
Zacznij rok od postanowienia, że w końcu pójdziesz do lekarza z tym bólem łokcia, który doskwiera ci już od kilku miesięcy.
Niech twoim najważniejszym postanowieniem będzie wyleczenie kontuzji, której nabawiłeś się latem. Wyleczenie nie oznacza smarowania przeciwbólowymi maściami!!! O nie, tu potrzebna jest rehabilitacja, żebyś latem mógł znowu jeździć na rowerze czy biegać.
Wśród swoich postanowień wysuń na pierwszy plan to, które dotyczy wizyty u lekarza specjalisty. Nie ma co zwlekać, diagnoza nie postawi się sama. Im szybciej zapisze się do kardiologa czy neurologa, tym szybciej będzie można wdrożyć leczenie.
Nie zapomnij o zdrowym odżywianiu. Nie oznacza to od razu rzucenia wszystkiego i drastycznych zmian. Zacznij od wzbogacenia diety np. o produkty bogate w wapń.
Stań przed lustrem i powiedz sobie prosto w twarz: Mamy 2024 rok, mam (...) lat, muszę wziąć się za siebie, nikt tego za mnie nie zrobi!
Trzymamy kciuki za twój plan. Wiemy, że chociaż postanowienia noworoczne są popularnym sposobem na inicjowanie osobistych zmian i ulepszeń, szansa na sukces jest ograniczona przez szereg czynników. Jednak aby osiągnąć cel, musisz ruszyć w drogę. Niech twoim celem będzie zdrowe ciało – szybko przekonasz się, że dzięki regularnym treningom, zdrowemu odżywianiu i systematycznym wizytom u specjalistów, twoje życie będzie miało NOWĄ, LEPSZĄ JAKOŚĆ.